Tule saarele sa, tule saarele sa ...

Loomise kuupäev 09.07.2021

Holstre Kooliteatri noored külastasid viikingiaastal Saaremaad ja Abruka saart

Käesolev aasta on Saaremaal nimetatud viikingi aastaks, avatud on viikingnäitus, põnevad töötoad ning toimuvad meresõidud. Holstre Kooliteatri lapsed külastasid koos muuseumi huviringi noortega  Saaremaad ja Abruka saart, et saada juurde teadmisi viikingite laevamatuste kohta. Massmatuste laevaleiud Saaremaalt Salme alevikust on ühtlasi vanimad Eestis ja kogu maailmas.

 

Kuressaare linnuses näitus: „Viikingid enne viikingeid“

Asva linnusasula vanimad asustusjäljed pärinevad II aastatuhandest e.m.a. Leidude hulgas olid ülekaalus koolitaja Mare Kallase sõnul savinõukillud , mis annavad tunnistust väga erinevate nõude kasutusest tollases majapidamises. Noortele   õpetati Asval vahvaid viikingimänge, tutvustati leide ja räägiti esemete otstarbest viikingite elus. Tolleaegne asula hävis tulekahjus, mille puhkemist on seostatud Kaali meteoriidi langemisega. 

 

Kaali kraater Saaremaal.

 

 

Asva Viikingiküla, koolitaja Mare Kallas

 

Asva Viikingiküla

 

Vahvad viikingimängud, juhendaja Mare Kallas

 

Abruka saarele sõitsid noored viikingite kombel puust paadiga. Kaljas Hopet on uhke ligi 100 aastat vana purjekas. Uhke kuunar ehitati algselt kaubalaevaks Läänemaal Spithami külas aastatel 1925–1926, rannarootslastest laevaehitajad panid talle nimeks Hoppet, mis tähendab Rootsi keeles Lootus.

Laevaga sõidutas noori kapten Pekka Rooväli, kes on seda laeva tüürinud juba 7 aastat. Meremehe elu on teda huvitanud juba lapsest saati ja nii veedabki kapten kogu oma suve purjekaga seilates, pakkudes huvilistele mere teemalisi koolitusi ja puhkeretki. Reis Abruka saarele kestis ligi kaks tundi ning selle aja sees pakuti noortele maitseelamusi saarte kohalikelt saadud toitainetest ning julgemad võisid sõidu ajal ronida masti tippu. Holstre Kooliteatri noortest võttis julge Pippi Pikksuka ronimise ette Katharina Victoria. Vaade kõrgelt kaugele oli uhkem kui pardal, rääkis ta meile. Kõrguse kartust Katharinal muidugi ei olnud – täpselt nagu Pippil.

Kooliteatri juhendajana lisan, et noored said teadmisi ajaloost, õppisid avastades ja liikudes. Vabal ajal käidi ujumas ning mängiti mänge. Südame tegi soojaks lapsevanema tagasiside, kes kirjutas: „Suured tänud imelise reisi eest. Minu laps edastas 4 tundi reisielamusi saabudes. Super!“

 

Laevasõit Kaljas Hoppetiga

 

Hoppeti masti tippu ronib Katharina Victoria

 

Abruka sadamas

 

Ekskursioon Abruka saarel kastiautos.          

            

Kaljas Hoppetil

 

 

Marju Rebane

Holstre Kooliteatri juhendaja

 

 

 

Viimati muudetud 07.11.2021.